OC najemcy – warto się ubezpieczyć!

Czy zdarzyło ci się stłuc szybę, zalać sąsiadów, uszkodzić meble, zniszczyć parkiet? Być może nie doświadczyłeś żadnego z tych nieszczęść, a może właśnie coś podobnego ci się przydarzyło. Tak jak we własnym mieszkaniu, tak przy najmie zdarzają się nieumyślne szkody czy wypadki. Tylko co wtedy?

Podstawą naszej umowy najmu jest zapis, że mieszkanie wraca do wynajmującego w stanie niepogorszonym w stosunku do dnia oddania lokalu najemcy. W dniu zdania najemcy kluczy w obecności obu stron podpisywany jest szczegółowy protokół zdawczo-odbiorczy, w którym znajduje się opis wszystkich elementów mieszkania i jego wyposażenia. Nie ma więc wątpliwości, jak powinno mieszkanie wyglądać w dniu wyprowadzki. (W tym miejscu należy zaznaczyć, że wpis ten dedykowany jest szkodom wynikłym z winy najemcy, a nie tak zwanemu normalnemu zużyciu lokalu. Więcej o tej różnicy poczytaj tutaj). Być może zaciekawi cię katalog życiowych sytuacji, które w trakcie najmu mogą mieć miejsce. Przygotowaliśmy krótki poradnik, jak sobie z nimi radzić.

Życie bywa przewrotne i wypadki się niestety zdarzają – może zepsuć się lodówka, wyszczerbić płytka w łazience, zbić lustro. Co wtedy? Dróg jest kilka:

  1. Najemca pokrywa szkody we własnym zakresie organizując wymianę lub naprawę samemu
  2. Naprawa czy wymiana opłacana jest z kaucji (Uwaga! jeśli po naprawie szkody umowa najmu nie wygasa, to kaucja musi zostać uzupełniona do pełnej wysokości. Jej ostateczne rozliczenie nastąpi przy wyprowadzce)
  3. Naprawa czy wymiana pokrywana jest z prywatnego ubezpieczenia, tzw. OC najemcy

O tej ostatniej opcji kilka słów więcej, gdyż nie jest to częsta praktyka na polskim rynku najmu (a szkoda, bo ma same plusy).

Posiadanie ubezpieczenia prywatnego leży w interesie każdego najemcy mieszkania.

  • Po pierwsze jesteś ubezpieczony od szkód wyrządzonych w mieszkaniu i jego wyposażeniu. Dodatkowo, zwykle tego typu ubezpieczenia zapewniają ci ochronę także w wielu innych sytuacjach dnia codziennego
  • Po drugie, wszelkie roszczenia będą kierowane od razu do ubezpieczyciela. Jest to wygodny i bezstronny sposób rozliczenia roszczeń
  • Po trzecie, twoja polisa OC najemcy zabezpiecza cię przed szkodami wyrządzonymi także w budynku, w którym znajduje się mieszkanie oraz u sąsiadów, np. w przypadku zalania czy pożaru

Każdego najemcę zachęcamy do wykupienia polisy OC. Niemniej, zawsze zaznaczamy, że jest ona nieobowiązkowa, ale warto pamiętać, że za szkody powstałe w mieszkaniu odpowiada najemca. Nasze ubezpieczenia jako właścicieli lokalu nie dotyczą ani rzeczy najemcy ani nie pokrywają szkód dokonanych przez niego. Chcąc pozostać bezstronnymi, nigdy nie pośredniczymy w wykupie polis OC najemców. Żadnych konkretnych też nie rekomendujemy. Zważywszy jednak, że takie ubezpieczenie stanowi ochronę także w wielu sytuacjach życiowych, opłata za polisę może okazać się naprawdę symboliczna. Polecamy pod rozwagę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.