Czym jest normalne zużycie lokalu?

Próbując odpowiedzieć na pytanie, czym jest normalne zużycie lokalu, zastanowiliśmy się najpierw, kiedy nasi potencjalni najemcy najczęściej o nie pytają. Z naszych obserwacji wynika, że wątpliwości dotyczące normalnego zużycia lokalu pojawia się zazwyczaj zaraz, gdy wspominamy o kaucji, którą pobieramy wynajmując mieszkanie.

Zawsze informujemy, że kaucja jest naszym zabezpieczeniem na wypadek powstania zniszczeń mieszkania lub jego wyposażenia. (Czym jest kaucja i jak funkcjonuje poczytaj tutaj). Dla wielu osób to zupełnie oczywiste i nie wymaga dodatkowych wyjaśnień. Żeby być jednak możliwie precyzyjnymi używamy wówczas stwierdzenia, że mieszkanie powinno zostać zwrócone w stanie niepogorszonym w stosunku do dnia podpisania umowy. Jak to zwykle bywa z „precyzyjnymi” stwierdzeniami 🙂 – i te potrafią rodzić wiele pytań. Wiadomym jest, że każda rzecz z czasem po prostu się zużywa i nie jest to wina ani najemcy ani wynajmującego, tylko upływającego czasu. Stąd konieczność wytłumaczenia, czym dla nas jest normalne zużycie lokalu, którego kosztem najemca nigdy nie zostanie obciążony.

Wszystko rzecz jasna opisuje kodeks cywilny, a w internecie jest masa interpretacji jego zapisów. Nie jest naszą intencją cytowanie paragrafów, dlatego postanowiliśmy to opisać „po ludzku”.

Na wstępie warto żebyś wiedział, że zawsze wynajmując nasze mieszkania podpisujemy protokół zdawczo-odbiorczy, w którym szczegółowo opisujemy stan mieszkania i jego elementów. Nigdy, więc nie zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności za szkody, których nie wyrządziłeś! (więcej o protokole poczytaj w tym wpisie)

Pamiętaj – wynajmujesz komfortowe mieszkanie z pełnym wyposażeniem (bo takie mieszkania mamy w swojej ofercie) – nie musiałeś go kupić i umeblować za własne pieniądze. Postanowiliśmy wyposażyć mieszkanie tak byś wygodnie spędzał w nim czas i z przyjemnością do niego wracał. Chcielibyśmy też, by po twojej wyprowadzce następny najemca tak samo jak ty cieszył się wysokim standardem mieszkania. Dlatego dbaj o wyposażenie poprzez właściwą konserwację i utrzymywanie domu w należytym porządku. W dniu podpisania umowy dostarczymy ci instrukcje obsługi wszystkich sprzętów AGD, tak by nie było wątpliwości, co do ich właściwego użytkowania. A jeśli chciałbyś poczytać więcej, jak dbać o mieszkanie (i swoją kaucję) zapraszamy cię do tego artykułu.

Jakoś to wszystko mało wymierne, prawda? Pewnie ciekawi cię jak można „zmierzyć” zużycie mieszkania? My mierzymy je konkretnie – porównując  podczas odbioru mieszkania jego obecny stan z protokołem zdawczo-odbiorczym, który wspólnie podpisaliśmy w dniu przekazania mieszkania. Jeśli stan lokalu nie odbiega znacząco od stanu na protokole znaczy, że twoje użytkowanie mieści się w ramach normalnego zużycia lokalu.

Normalne jest, że mieszkając czasem coś się uszkodzi. Zachęcamy do zgłaszania i rozliczania usterek na bieżąco, pozwoli Ci to w pełni korzystać z mieszkania. Nie odkładaj problemu na później – daj znać od razu, a na pewno razem znajdziemy rozwiązanie satysfakcjonujące obie strony. Więcej o usterkach i sposobach na ich naprawę poczytaj tu.

A teraz czas na przykłady.

Wbrew pozorom przy takich umowach najmu jak nasza, gdzie obowiązkowym załącznikiem jest skrupulatnie sporządzony protokół zdawczo-odbiorczy sprawa stanu mieszkania przed i po okresie najmu jest dość łatwa do rozstrzygnięcia. Co do zasady mieszkanie zdane po ustaniu umowy wraca do wynajmującego w stanie niepogorszonym w stosunku do stanu początkowego z protokołu. Pamiętaj, że protokół to twoja tarcza ochronna! Zawsze proś właściciela mieszkania, które chcesz wynająć, aby taki dokument stanowił załącznik do umowy najmu. Dodatkowo od jakiegoś czasu dołączamy do protokołu także zdjęcia mieszkania, tak by nie było żadnych wątpliwości co do jego kondycji.

Jako normalne zużycie rozumiemy przede wszystkim używanie sprzętów, wyposażenia i wszystkich składowych wykończenia mieszkania zgodnie z ich przeznaczeniem, z zachowaniem systematycznej higieny i rozsądku.

Oznacza to tyle, że jeśli w trakcie umowy najmu:

* wyszczerbi się płytka (glazura, terakota), bo upadnie ci ciężki moździerz na podłogę,

*poniszczą się panele, bo twoi goście chodzili po domu w butach z metalowymi flekami,

*pocięte zostaną blaty kuchenne wskutek nieużywania deski do krojenia,

*piekarnik zarośnie tłuszczem, i nie da się go doczyścić, bo nie był przez dłuższy czas myty,

*pęknie szyba w kabinie prysznicowej lub obrośnie w kamień i osad, który nie był na bieżąco czyszczony,

*pęknie lustro, bo coś ci wypadło z rąk,

*zepsuje się lodówka, bo np. nie rozmrażałeś jej systematycznie lub uderzyłeś w ściankę ciężkim pojemnikiem/talerzem,

*porysują się znacząco meble/drzwi, wskutek niekontrolowanej imprezy lub nieupilnowanego siostrzeńca

– to przywrócenie do stanu pierwotnego, naprawa lub wymiana leży po stronie najemcy. Oczywiście to są sytuacje życiowe, które się po prostu zdarzają. My to rozumiemy i ty pewnie też, że koszty wyrządzonej szkody pokrywa ten, który jest za nie odpowiedzialny.

A teraz czas na przykłady szkód, które rozumie się jako normalne zużycie i ich odtworzenie nie leży w gestii najemcy:

*przykurzenie ścian, ale już nie konieczność całkowitego odmalowania mieszkania po np. bardzo „energicznej” imprezie lub kinderbalu,

*wymiana uszczelek, pod warunkiem prawidłowego używania urządzenia,

*zmiana odcieni mebli/ram okiennych (ewentualne szarzenie lub żółknięcie) wskutek upływu czasu,

*zmiana struktury/barwy fug glazury i terakoty również w miarę upływu czasu (jeśli takie powierzchnie były systematycznie czyszczone),

*systematyczne ścieranie się elementów błyszczących (baterie, klamki),

*delikatne rysy na meblach (po prostu się zdarzają),

*wszystkie szkody wskazane na protokole zdawczo-odbiorczym w dniu przekazania mieszkania

Oczywiście nie jest to zamknięty katalog, a wyłącznie przykłady, które mamy nadzieję lepiej naświetlają nasze podejście do zużycia mieszkania.

To, co jesteśmy w stanie ci zagwarantować to to, że prawidłowe korzystanie z wyposażenia, rozsądek i dbanie o czystości nigdy nie spowoduje uszczupleniu twojej kaucji, która w chwili ustania umowy najmu wróci do ciebie w pełnej wysokości.

W razie pytań lub wątpliwości – zapraszamy do kontaktu!

*Lawina pytań i komentarzy pod wpisem (za które serdecznie dziękujemy!) nakazuje nam podpowiedzieć, że jest to nasza interpretacja „normalnego zużycia lokalu” i ma zastosowanie przede wszystkim w przypadku umów najmu zawieranych przez nas. Jeśli naszą stronę odwiedzają też inni wynajmujący – podpowiemy jedynie, że nasze 10letnie doświadczenie w najmie prywatnym pokazuje, że dobre chęci i zwyczajna ludzka uczciwość popłaca i zawsze należy spróbować spojrzeć na sprawę również od drugiej strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.