Jak dbać o mieszkanie (i o swoją kaucję)

Powodów, dla których warto dbać o mieszkanie jest wiele – począwszy od tego, że fajnie żyje się w zadbanym wnętrzu, przez względy higieniczne i zdrowotne, aż po zwykłą oszczędność (wszak lepiej zapobiegać zniszczeniom niż je potem naprawiać). Dla ciebie jako najemcy istnieje jeszcze jedna motywacja – zwrot kaucji w niepomniejszonej wysokości. Naturalnie liczymy, że mieszkanie wróci do nas w niepogorszonym stanie (zgodnie z naszą umową najmu i jej obowiązkowym protokołem zdawczo-odbiorczym) i serdecznie zachęcamy do dbania o lokal. Poniżej kilka praktycznych porad, jak niewielkim nakładem jest to możliwe. (Znajdziesz je również w pakiecie powitalnym, który otrzymasz jako nowy najemca)

  1.  Kuchnia

W niej się gotuje, piecze, smaży, ale też i zmywa, kroi, sieka – ogólnie często się brudzi i często trzeba sprzątać. Warto to robić na bieżąco, ponieważ niektóre trwałe zabrudzenia mogą być uciążliwe lub niemożliwe do usunięcia.

  • Zawsze używaj deski do krojenia i nigdy nie stawiaj gorących naczyń (np.garnka) bezpośrednio na blacie.
  • Uważaj na płytki lub locobel zamontowane pomiędzy szafkami – mocne uderzenie ciężkim garnkiem może je potłuc.
  • Płyta grzewcza (indukcyjna, ceramiczna, gazowa) wymaga bieżącego czyszczenia. Przypalona żywność i brud negatywnie wpływa na poprawne działanie urządzenia. Stosuj środki odpowiednie do rodzaju płyty.
  • Piekarnik. Jego czyszczenie bywa bardzo trudne jeśli nie jest wykonywane systematycznie, czyli po każdym użyciu. Jest to o tyle istotne, że brak bieżącego czyszczenia jest zwyczajnie niehigieniczny i niebezpieczny dla zdrowia (wielokrotnie przypalony tłuszcz bywa trujący). Do mycia piekarnika staraj się używać naturalnych środków, bo preparatów chemicznych nie można spłukać i mogą mieć późniejszy kontakt z żywnością, a co za tym idzie – z twoim żołądkiem. W celu usunięcia zaschniętego brudu wstaw do piekarnika naczynie żaroodporne z czystą wodą, włącz piekarnik na funkcję termoobiegu i poczekaj aż woda odparuje. Dzięki temu zabrudzenia będą łatwiejsze do zmycia. Polecam także czyszczenie pastą przygotowaną na bazie sody oczyszczonej i wody lub roztworem wody i octu z odrobiną płynu do naczyń.
  • Zmywarka. Czyść filtr oraz uszczelki przynajmniej raz-dwa razy w miesiącu. Raz na miesiąc stosuj także specjalne środki do czyszczenia tego typu sprzętów. Na rynku dostępnych jest wiele środków (płyny, emulsje, proszki) – wkładasz je do pustej zmywarki i włączasz odpowiedni program. Dzięki temu sprzęt dłużej posłuży, a ty będziesz cieszył się przyjemnym zapachem i czystymi naczyniami. Zwróć też uwagę, by używać dobrej jakości tabletek/płynów, nabłyszczaczy czy soli – nie zawsze droższy znaczy lepszy. Istotne jest, by naczynia były czyste, a środek myjący całkowicie rozpuszczony w trakcie zmywania (niedopuszczalna jest sytuacja, kiedy reszki tabletki znajdują się na „umytym” talerzu – mogą być trujące!). Pamiętaj o regularnym czyszczeniu śmigieł oraz uszczelek.
  • Okap. Myj go tym częściej, im intensywniej używasz. Osadzony tłuszcz w połączeniu z nagromadzonym kurzem może być trudny do usunięcia, może też doprowadzić do uszkodzenia sprzętu. Do jego czyszczenia nie potrzeba jednak wiele – wystarczy zdjąć siatkę i namoczyć w gorącej wodzie z płynem do naczyń albo umyć w zmywarce.
  • Lodówka. Rozmrażaj i czyść dokładnie dwa razy w roku (częstotliwość zależy od typu lodówki oraz potrzeb użytkownika, ale jeden raz do roku jest obligatoryjny). Brak systematycznego rozmrażania może doprowadzić do trwałego uszkodzenia sprzętu. Na bieżąco przecieraj półki i uszczelki, tak by nie dopuścić do nagromadzenia brudu czy resztek żywności. Stosuj delikatne środki – miękka gąbka, woda i płyn do naczyń wystarczą. Aby niwelować zapachy różnych potraw trzymanych w chłodziarce, postaw na półce spodek z kilkoma łyżeczkami sody oczyszczonej lub kawałkiem cytryny. Pamiętaj, by nigdy nie wstawiać do lodówki gorących lub ciepłych naczyń/dań. Uważaj też, by nie uderzyć naczyniem o ścianki – uszkodzenie którejkolwiek z nich zwykle jest nieusuwalne i trwale niszczy lodówkę powodując konieczność jej wymiany!
  • Zlew. Czyść po każdym użyciu. Usuwaj resztki żywności i myj w zależności od rodzaju materiału, z jakiego został wykonany. Zlew granitowy/kamienny wymaga szczególnej troski, bo choć wygląda efektownie, usunięcie trwałych zabrudzeń może być bardzo kłopotliwe. Nie wylewaj do zlewu wrzących płynów oraz nie wstawiaj gorących naczyń – mogą uszkodzić lub odbarwić strukturę zlewu.
  • Szafki. Delikatnie obchodź się z zawiasami, dokręcaj jeśli się obluzują.  Jako, że w kuchni się gotuje i często tłuszcz osadza się na szafkach, pamiętaj, by czyścić je na bieżąco.

2.  Łazienka

  • WC. Wymaga mycia na bieżąco (według potrzeb, ale min 2-3 razy w tygodniu) odpowiednimi do tego celu środkami, które są na tyle silne, że zabijają bakterie i usuwają brud, ale na tyle delikatne, że nie uszkadzają delikatnej powierzchni. Do WC nigdy nie wylewaj żadnych materiałów remontowych (gips, cement, klej itp) – nawet jeśli są w postaci płynnej – zastygnięta masa trwale uszkodzi misę! Pamiętaj też o utrzymywaniu w czystości deski toaletowej. Radzę unikania tabletek barwiących wodę, które wrzuca się do spłuczki – bywa, że trwale odbarwiają plastikowe elementy.
  • Kabina prysznicowa/wanna. Wbrew pozorom utrzymanie ich w czystości nie jest trudne. Trzeba jednak stosować środki odkamieniające dość często – co 2-3 dni. Można pokusić się o naturalne sposoby radzenia sobie z kamieniem i wykorzystać do tego celu ocet. Wygodne są jednak preparaty w spray`u, które wystarczy rozpylić na powierzchni szklanych drzwi i mechanizmów oraz brodzika i zmyć po chwili ciepłą wodą. Radzę nie zaprzyjaźniać się z kamieniem, ponieważ gdy zadomowi się na dłużej bywa trudny do usunięcia. Polecam używanie ściągaczki do wody po każdej kąpieli/prysznicu – kamień nie zdąży się nagromadzić i czyszczenie jest o niebo łatwiejsze.
  • Pralka. Pamiętaj, by okresowo czyścić ją odpowiednimi środkami – zarówno wnętrze, jak i uszczelki. Zaniedbany sprzęt posłuży krócej, a twoje pranie nie będzie nieskazitelnie czyste. Ponadto, nie przeładowuj pralki – nazbyt obciążony bęben może się w końcu uszkodzić.
  • Umywalka. Często używana, powinna więc być często myta. Wystarczą delikatne środki myjące i miękka gąbka.
  • Krany i słuchawka/panel prysznicowy. Jest celem kamienia i rdzy, zatem stosowanie środków odkamieniających (tych samych, co przy kabinie) powinno mieć miejsce 2-3 razy w tygodniu. Dzięki systematyczności przedłużymy ich życie i zadbamy o estetyczny wygląd.
  • Glazura i terakota. To, że podłogi się myje jest oczywiste chyba dla wszystkich. Jednak bardzo często zapominaną powierzchnią są ściany łazienki/toalety. Na nich również zbiera się kamień i osad ze środków myjących, więc przynajmniej raz na kwartał powinny być czyszczone delikatnymi środkami.
  • Półki w kabinie prysznicowej. We wszystkich naszych mieszkaniach montujemy ten sam system półek z wyjmowanym plastikowanym dnem. Bardzo łatwe do czyszczenia – wystarczy woda, detergent i gąbka. Ważne jest tylko to, by pamiętać o ich okresowym czyszczeniu by nie zarosły kamieniem.

3.  Pozostałe

  • Gniazdka. Pamiętaj, by je zawsze przytrzymać przy wyjmowaniu przewodu – w przeciwnym razie mogą się wyrwać i trzeba je będzie ponownie obsadzić.
  • Okna. Oprócz szyb obowiązkowo czyścimy także ramę i uszczelki. Jest to ważne, ponieważ brak systematycznej higieny spowoduje trwałe, trudne do usunięcia ślady brudu. Ponadto, skraca życie uszczelek powodując ich parcenie.
  • Panele podłogowe. Unikaj mopów, które pozostawiają bardzo mokre ślady. Kontakt paneli z wodą powinien być minimalny! W przeciwnym razie panele mogą się wypaczyć lub odskakiwać powodując konieczność wymiany.
  • Kaloryfery. Z uwagi na kwestie higieny, raz na jakiś czas należy je odkurzać, by zapobiec nagromadzeniu się nieczystości.

Każdemu najemcy zawsze oddajemy w najem mieszkanie w 100% czyste – z umytymi oknami, podłogami, czystymi i sprawnymi sanitariatami i sprzętami, a nawet wytartymi kurzami i kompletem żarówek. Jako młodzi narzeczeni wynajęliśmy mieszkanie, które przez pierwsze dwa tygodnie sprzątaliśmy po poprzednich lokatorach – to nie było fajne. Dlatego w chwili zdania lokalu po ustaniu umowy najmu oczekujemy go w stanie niepogorszonym. Myślimy, że to całkiem uczciwy układ. Zgadzasz się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.