Protokół zdawczo-odbiorczy – o tym, dlaczego ma same plusy

 Jako, że staramy się być możliwie bardzo profesjonalni pełniąc rolę wynajmujących mieszkania, z każdym najemcą zawsze podpisujemy legalną umowę najmu. W telegraficznym skrócie umowa najmu mówi, kto, od kogo, za ile, co wynajmuje i na jakich zasadach. Jednym z obligatoryjnych załączników jest protokół zdawczo-odbiorczy. Ze słyszenia wiemy, ze wielu właścicieli rezygnuje z tej części, a szkoda, bo przynosi ona same korzyści – dla obu stron.

Więcej o samej umowie najmu poczytasz tutaj. W tym wpisie skupimy się wyłącznie na protokole, który podzielony jest na kilka części. Ich szczegółowy opis znajdziesz poniżej, zapraszamy do lektury!

1.) Pierwsza z nich zawiera podstawowe dane identyfikacyjne wynajmujących i najemców, adres lokalu, datę zdania lokalu najemcy i datę jego odbioru.

2.) W drugiej części spisane są stany i numery liczników poboru ciepła, wody, gazu i prądu. Jest to o tyle korzystne dla ciebie jako najemcy, że zawsze będziesz rozliczany z faktycznego (a nie prognozowanego) zużycia mediów. Nie spotka cię więc przykra niespodzianka dopłaty z tytułu zbyt niskiej zaliczki na wodę czy prąd – przy każdym najemcy ustalany wysokość zaliczek indywidualnie. My z kolei mamy pewność, że jesteś zadowolony i że wszystkie rachunki są regulowane w poprawnej wysokości. Jako uczciwi wynajmujący nigdy nie zarabiamy na twoich rachunkach! Nawiasem mówiąc, gdybyś potrzebował potwierdzenia, że opłaty na rzecz spółdzielni czy elektrowni są wpłacane w kwocie od ciebie pobranej, daj nam znać – okażemy ci je przy wizycie kontrolnej. Oprócz stanu liczników spisujemy także dodatkowe ustalenia odnośnie najmu (zastanów się, czy coś chciałbyś dodać od siebie). W tym miejscu wpisujemy także wstępny termin wizyty kontrolnej (że to nic strasznego, a jedynie przyjemne krótkie spotkanie towarzyskie dowiesz się z tego postu). Jako, że oddajemy ci mieszkanie wysprzątane i kompletne to takiego samego oczekujemy przy odbiorze. Stąd w tej części protokołu niniejszy zapis:„Mieszkanie w chwili oddania w najem posiada wymienione w protokole komplety żarówek i halogenów, umyte okna, podłogi, ściany w łazience i WC oraz czyste sprzęty i sanitariaty, czyste meble i inne akcesoria. Najemca zobowiązuje się do zwrotu mieszkania w stanie niepogorszonym w stosunku do dnia oddania do użytku zarówno pod względem stanu ogólnego jak i czystości”.

3.) Kolejny i równie ważny element protokołu to spis inwentarzowy tego, co w wynajmowanym mieszkaniu się znajduje. Ta dość obszerna część mówi dokładnie, co i w jakim stanie zostaje wynajęte. Nie zdziw się więc, że znajdziesz tu tabelkę z listą elementów dla każdego z pomieszczeń osobno (salonu, sypialni, kuchni, łazienki, wc, balkonu). W tabeli spotkasz się zarówno z listą elementów stałych, to jest: drzwi, ścian, podłóg, okien, sufitów jak i tych wchodzących w skład wyposażenia (sanitariatów, mebli, kontaktów, oświetlenia, sprzętów). Do każdej pozycji dodany jest opis stanu początkowego, w jakim dany element mieszkania znajduje się w chwili oddania go najemcy do użytku. Stan końcowy naturalnie zostaje wpisany dopiero w chwili zdawania lokalu właścicielowi. Spis inwentarzowy jest o tyle istotny, ze pozwala zmierzyć bardzo dokładnie stopień ewentualnych zniszczeń (czyli przekroczenia progu tzw. normalnego zużycia – więcej o tym przeczytasz w tym poście). Pamiętaj, podpisując protokół zdawczo-odbiorczy nigdy nie zapłacisz za szkody, których nie byłeś sprawcą. Z kolei z naszej strony protokół stanowi niejako dowód na to, że traktujemy ciebie jako najemcę bardzo serio i profesjonalnie.

4.) Ostatnim elementem protokołu są ogólne zdjęcia mieszkania. Oczywiście znajdziesz je także na naszej stronie www.mieszkaniepodwynajem.pl

Wszystkie części protokołu odczytane są na głos i podpisywane przez obie strony chwili zdawania/odbioru lokalu. Weryfikacji spisu inwentarzowemu towarzyszy obchód mieszkania (byś miał pewność, że stan początkowy/końcowy na papierze jest równy temu w rzeczywistości). Jeśli coś wymaga twoim lub naszym zdaniem doprecyzowania jest to dopisywane. Pamiętaj! Masz wpływ na treść protokołu, jeśli cokolwiek nie jest dla ciebie jasne, może za mało dokładne – daj znać, na pewno to dopiszemy do dokumentu.

Co więcej, aby być całkiem w porządku wobec siebie proponujemy kontrolę inwentarza. Człowiek to nie maszyna, czasem się pomyli lub czegoś nie dopatrzy. Dajmy, więc sobie jeden-dwa dodatkowe dni na weryfikację faktycznego stanu rzeczy. Może się zdarzyć sytuacja, że w trakcie zdawania tobie lokalu coś umknie w protokole i zauważysz po fakcie, gdy się już wprowadzisz i urządzisz, np. szafka ma kilka dodatkowych rys, a na protokole wpisaliśmy stan idealny. Zadzwoń do nas, przyjedziemy i skorygujemy protokół. Z kolei przy odbiorze lokalu prosimy ciebie o wyrozumiałość – gdyby po odebraniu mieszkania okazało się, że coś się uszkodziło, czegoś brakuje (np. schowałeś dodatkowe półki z szafy do piwnicy lub pawlacza) a my tego w trakcie podpisywania protokołu nie spostrzegliśmy, daj nam, prosimy, szansę na ponowną z tobą weryfikację. Oczywiście są to sytuacje rzadkie, ale warto mieć ustalony plan awaryjny również i na tę okoliczność.

Z naszej perspektywy protokół zdawczo-odbiorczy to bardzo istotny – integralny element umowy najmu. Stanowi obiektywną i bezstronną ocenę stanu mieszkania oddawanego w najem. Mamy nadzieję, że podzielasz nasz entuzjazm i spotkamy się niebawem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.