Zaświadczenie o zatrudnieniu – dlaczego o nie prosimy?

Zaświadczenie o zatrudnieniu, jest jedną z kwestii budzących najwięcej kontrowersji podczas wynajmowania mieszkania. Niektóre osoby, z którymi rozmawiamy podczas pokazywania mieszkań pytają: „Po co wam to?” – przekonaj się, że nasze intencje są jednak dobre 🙂

Pierwszą sprawą, którą trzeba zaznaczyć jest to, że nie zależy nam na zaświadczeniu o zarobkach! Prosimy najemcę by przedstawił zaświadczenie o zatrudnieniu, a to różnica. Nie chcemy wiedzieć ile dokładnie zarabiasz. Wystarczy nam wiedza, że jeśli powierzymy ci nasze mieszkanie, to będziesz w stanie regulować comiesięczne opłaty. Dlaczego to takie ważne? Otóż, osoba niepracująca nie posiada stałych dochodów, jaką więc mamy gwarancję, że będzie ją stać na pokrycie stałych kosztów, jakimi są: opłata najmu, czynsz do spółdzielni, rachunki za prąd, gaz, inne media? (Jak się jednak zaraz przekonasz, także osoba nie mająca stałej pracy może od nas wynająć mieszkanie, ale pod pewnymi warunkami) Rozumiemy, że kwestia zarobków w Polsce nadal pozostaje w granicach chronionych dóbr osobistych i rozumiemy, że możesz nie chcieć się nimi dzielić. Dlatego prosimy cię tylko o potwierdzenie zatrudnienia, a nie udokumentowanie wysokości pensji. Naturalnie żadnych dokumentów (ani oryginałów ani kopii) od ciebie pobierać nie będziemy, wszystko dajesz nam do wglądu w twojej obecności.

Zatem do konkretów:

pracujesz na etacie i nie masz ochoty załatwiać żadnych formalności, wyciągać zaświadczeń z kadr i czekać na podpis szefa? Możesz przedstawić do wglądu swoją umowę (abyś czuł się komfortowo zakryj informację o wysokości poborów). Bez względu na rodzaj umowy powinno to być wystarczające.

…no tak, ale jeśli jesteś studentem, to może się zdarzyć, że jeszcze nie pracujesz. Nie jest to dla nas żadnym problemem. Najprawdopodobniej za twoje mieszkanie płacą rodzice. W takim przypadku poprosimy by jeden z rodziców wraz z tobą podpisał z nami umowę najmu i to on przedstawi swoje zaświadczenie o zatrudnieniu.

…a co w przypadku przedsiębiorców? Tutaj też jesteśmy elastyczni. Możesz przedstawić zaświadczenie o nadaniu REGON wraz z wpisem do ewidencji lub po prostu przynieść zeszłoroczną deklarację podatkową (z zakrytymi, jeśli wolisz, pozycjami wykazującymi wysokość przychodów).

Jeśli jesteś w stanie przedstawić inny dokument potwierdzający twoje zatrudnienie, najpewniej będzie wystarczający. Nie jesteśmy zafiksowani na punkcie konkretnego wzoru zaświadczenia o zatrudnieniu, wręcz przeciwnie jesteśmy w tej materii otwarci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.