Dlaczego warto wynająć mieszkanie zamiast je kupić?

Czy zastanawialiście się kiedyś czy w ogóle warto wynająć mieszkanie? Czy to się opłaca? A może lepiej kupić? To dylemat wielu młodych ludzi stojących na początku swojego dorosłego życia. Wybór jest trudny i nieoczywisty, bo każdy z wariantów ma swoje plusy i minusy. W tym wpisie zaprezentujemy listę zalet najmu, które z pewnością niejednego odwiodły od decyzji zakupu swojego M.

Staraliśmy się przygotować ten wpis możliwie rzetelnie i obiektywnie, dlatego na wstępie zapraszamy do obejrzenia analizy dotyczącej  zakupu własnego mieszkania, którą popełnił Maciek Samcik. Maciej to znany dziennikarz ekonomiczny, który prowadzi bloga o tematyce finansowej.

Rynkiem nieruchomości interesujemy się od 2008 roku, kiedy to sami wynajmowaliśmy mieszkanie jako para narzeczonych. W międzyczasie poznaliśmy smak najmu zarówno od strony najemcy, jak i właściciela. Dzięki tym doświadczeniom uzyskaliśmy szerszy obraz najmu mieszkań w Polsce – bardziej praktyczny. W tym wpisie nie dowiesz się, czy warto brać kredyt na 30 lat by kupić swoje wymarzone gniazdko. Nie odpowiemy na pytanie czy lepiej wynająć najtańsze mieszkanie w kiepskiej kondycji i dzielnicy czy dopłacić za większy komfort. To wszystko zależy od twoich preferencji i możliwości. Chcielibyśmy jedynie, byś poznał obiektywne zalety najmu mieszkania (na przykładzie naszych mieszkań) w opozycji do jego zakupu.

1. Jesteś bardziej mobilny

Kupując mieszkanie wiążesz się z nim na dłużej i jesteś za jego „los” odpowiedzialny. Gdy otrzymasz intratną propozycję pracy w innym mieście musisz je albo wynająć (co będzie cię kosztować czas lub pieniądze jeśli skorzystasz z usług pośrednika) albo sprzedać , ewentualnie utrzymywać (i znów dodatkowe koszty). Kiedy wynajmujesz – po prostu wypowiadasz umowę najmu i się przeprowadzasz.

2. Nie angażujesz swojego kapitału

Wynajmując mieszkanie opłacasz jedynie co miesięczny czynsz za najem plus koszty eksploatacyjne. W zamian otrzymujesz w pełni wyremontowane i wyposażone mieszkanie wyłącznie do twojej dyspozycji. W przypadku zakupu musiałbyś „zainwestować” pieniądze w obsługę kredytu, wkład własny lub całość ceny zakupu, a także przeznaczyć niemałe środki na remont i wyposażenie.

3. Mieszkasz komfortowo

Jako, że wszystkie nasze mieszkania są wyremontowane „pod klucz” w dość wysokim standardzie wiemy, że remont plus wyposażenie ok 40 metrów kwadratowych to minimum 35.000 zł (dużą część prac wykonujemy sami). Ty jako najemca korzystasz z komfortu, choć nie musiałeś poświęcać na ten cel ani czasu ani pieniędzy ani nerwów (każdy remont to niestety dość kłopotliwy i długotrwały proces).

4. Nie zadłużasz się

Nie oszukujmy się – większość młodych ludzi kupuje swoje mieszkania z pomocą banku. Jest to nie tylko duże obciążenie finansowe, ale i psychiczne i to często na 30 lat. Ponadto, część osób nie jest w stanie się zadłużyć z uwagi na brak stałej umowy o pracę lub niewystarczające zarobki. W przypadku najmu wystarczy, że masz pracę, która umożliwi ci opłacenie czynszu najmu i opłat eksploatacyjnych – bez względu na rodzaj umowy i bez badania zdolności kredytowej.

5. Stabilizacja

Część osób kojarzy własne M z poczuciem stabilizacji i bezpieczeństwa. Wynajem mieszkania z kolei bywa niepewny, ale tylko wtedy, gdy wynajmujący nie jest zdecydowany co do charakteru wynajmowanego lokalu. Większość osób wynajmujących mieszkania robi to z doskoku i przypadku. Często takie osoby otrzymały mieszkanie w spadku, a czasem kupili większe, a mniejsze im zostało – sami nie wiedzą, czy sprzedać, czy wynająć. Nie mają wypracowanych zasad najmu i sprecyzowanego celu – może wynajmowane mieszkanie sprzedadzą za rok lub dwa, a może zakwaterują kuzynkę, gdy zacznie studia w mieście. W każdym razie najemca ma prawo czuć się niestabilnie, bo nie wie, czego może spodziewać się po wynajmującym. My w opozycji do większości ofert najmu zajmujemy się nim profesjonalnie. Zasady najmu są z góry zaplanowane i znane obu stronom. Interesuje nas najem długoterminowy – to znaczy, że obecny, dobry najemca spokojnie może planować sobie przyszłość w wynajmowanym lokalu, bo umowa zawsze zostanie mu przedłużona. Nie wynajmujemy mieszkań rodzinie i znajomym, nie spotka cię więc przykra niespodzianka konieczności opuszczenia lokalu, bo ktoś nam bliski jest w potrzebie.

To tylko, a może aż pięć punktów, które przemawiają za wynajmem. Waga ich, naszym zdaniem, jest jednak całkiem spora. Jeśli więc szukasz mieszkania, w którym będziesz się czuł komfortowo, bezpiecznie i niezależnie – zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.