Jesteś zdecydowany na najem mieszkania? Zarezerwuj je!

Mieszkanie spodobało ci się już w ogłoszeniu, widziałeś je na żywo, poznałeś właścicieli – wszystko jest okej, jesteś zdecydowany, więc co teraz? Zabukuj mieszkanie poprzez podpisanie umowy rezerwacyjnej.

Zwykle na pokazywanie mieszkania dajemy sobie tydzień – umawiamy po kilka spotkań dziennie, ale unikamy kumulowania kilku zainteresowanych na jedną godzinę. Byłaby to pewnie dla nas oszczędność czasu, ale uważamy, że każdy powinien mieć szansę spokojnego obejrzenia miejsca, w którym być może zamieszka. Do wszystkich zainteresowanych zawsze oddzwaniamy – bez względu na to, czy finalnie będziemy chcieli podpisać z nimi umowę najmu, czy nie (więcej o umowie najmu poczytaj tutaj).

Kiedy więc obie strony – wynajmujący i najemca decydują się na współpracę, zwyczajowo podpisujemy umowę rezerwacyjną. Dlaczego? Otóż, zwykle umowa najmu zacznie obowiązywać dopiero za jakiś czas i dopiero wtedy się do mieszkania wprowadzisz. Powodów może być kilka: w mieszkaniu są jeszcze poprzedni najemcy, którzy opuszczą je zgodnie z terminem wypowiedzenia umowy lub ty wynajmujesz jeszcze gdzieś lokal i czekasz na wygaśnięcie umowy albo dopiero za miesiąc przeprowadzisz się do miasta.

Co daje ci umowa rezerwacyjna?

  1. Przede wszystkim pewność, że wybrane przez ciebie mieszkanie czeka na ciebie. Przeprowadzka to spora zmiana i najpewniej wiele od niej zależy – może zaczynasz studia, być może zmieniłeś pracę albo szukasz miejsca do założenia rodziny. W każdym razie, umowa rezerwacyjna gwarantuje ci, że mieszkanie, które oglądałeś i które spełnia twoje oczekiwania będzie do twojej dyspozycji i nikomu innemu go nie wynajmiemy.
  2. Po drugie – umowa rezerwacyjna to też gwarancja niezmienności warunków umowy najmu. Jako, że w naszych umowach, czy to rezerwacyjnej czy najmu nie ma drobnych druczków zawsze przed ich podpisaniem otrzymujesz je od nas wcześniej – mailem. Chcemy byś na spokojnie się z nimi zapoznał. Zależy nam na przejrzystości relacji.
  3. Po trzecie – masz pewność, że mieszkanie będzie dostępne w uzgodnionym terminie. Umowa rezerwacyjna jasno precyzuje, kiedy nastąpi podpisanie umowy najmu oraz przekazanie kluczy do mieszkania. Możesz więc układać swoje osobiste plany bez obawy, że lokal będzie niedostępny – żadne opóźnienia nie wchodzą w grę.

Z czym wiąże się umowa rezerwacyjna?

  • Przy podpisaniu umowy rezerwacyjnej prosimy o wniesienie opłaty rezerwacyjnej – zwykle około 1000zł, która docelowo zostanie zaliczona w poczet zwrotnej kaucji za mieszkanie. Dlaczego prosimy o tę wpłatę? Otóż, w chwili rezerwacji mieszkania, wstrzymujemy poszukiwania nowego najemcy – zdejmujemy ogłoszenia (często płatne), odmawiamy innym chętnym. Gdybyś więc z jakiegoś powodu odstąpił od intencji najmu – czekałby nas pustostan, czyli okres, w którym mieszkanie nie byłoby wynajmowane, co generowałoby nam oczywiste straty. Dlatego, zawsze zaznaczamy, że opłata rezerwacyjna w takim przypadku jest bezzwrotna. To znaczy, że jeśli zrezygnujesz z zawarcia umowy najmu, te 1000zł nie zostaną ci zwrócone. Gdy do umowy najmu dojdzie, opłata zostanie potraktowana jako część kaucji – kaucji oczywiście zwrotnej i rozliczanej przy zakończeniu umowy (więcej informacji  o konstrukcji kaucji znajdziesz tu) .
  • Istotnym elementem umowy rezerwacyjnej jest też Ankieta Osobowa wypełniania dla każdego najemcy oddzielnie

Ankieta osobowa jest w swojej konstrukcji bardzo prosta. Wyróżniamy dwie części: pierwsza dotyczy podstawowych danych osobowych, niezbędnych do zawarcia umowy najmu, druga zaś to oświadczenie najemcy co do intencji najmu. W tym miejscu należy zaznaczyć, że ankietę osobową wypełnia każdy z najemców. O ile intencje będą wspólne, o tyle dane osobowe na pewno nie.

  1. Dane osobowe

Standardowo prosimy najemców o pisemne podanie ich tożsamości (imię, nazwisko), a także danych kontaktowych, tj. numeru telefonu i koniecznie adresu e-mail (comiesięczne rozliczenia odbywają się drogą elektroniczną). Chcielibyśmy poznać także wasz aktualny adres zameldowania oraz nazwę obecnego pracodawcy wraz z pełnionym stanowiskiem. Prosimy także o podanie namiarów (imię, nazwisko, numer telefonu, e-mail) do dwóch osób kontaktowych na wypadek awaryjnych sytuacji. Mogą to być rodzice, przyjaciele, rodzeństwo, dalsza rodzina.

Dlaczego akurat te informacje są dla nas istotne?

Spieszymy z odpowiedzią, że ankieta osobowa nie służy zaspokojeniu niczym nieuzasadnionej ciekawości. Załóżmy, że wyjeżdżasz na wakacje, a mieszkanie zalewa sąsiad. Nie mamy z tobą żadnego kontaktu, a twoje rzeczy osobiste uległy zniszczeniu, dlatego ratuje nas telefon do osoby, do której namiary podałeś nam w ankiecie. Inna sytuacja – od miesiąca nie mamy z tobą kontaktu, nie wpłynęły płatności za najem (mamy nadzieję, że takie sytuacje nie będą miały miejsca, ale różne wypadki się zdarzają, niekoniecznie zależne od ciebie). Również w takim momencie możemy poratować się kontaktem z osobą przez ciebie wskazaną lub ewentualnie pokierować się adresem zameldowania z ankiety. Ankieta osobowa stanowi niejako potwierdzenie tożsamości, rzetelności najemcy. W wielu krajach normą jest wymaganie zaświadczenia o wysokości zarobków oraz referencji od poprzednich wynajmujących czy też z pracy. W naszym przypadku proces jest znacznie prostszy, bo ogranicza się jedynie do przedstawienia zaświadczenia o zatrudnieniu (bez informacji o poborach) oraz wypełnieniu ankiety osobowej. Na tej podstawie otrzymujesz od nas do dyspozycji lokal warty 6-cyfrową kwotę plus wyposażenie. Myślimy, że to całkiem uczciwy układ.

2.  Oświadczenie najemcy

Oświadczenie najemcy, to nic innego jak deklaracja kilku kwestii dotyczących najmu wybranego mieszkania.

  • Po pierwsze najemca oświadcza, że mieszkanie będzie wynajmowane na cele mieszkaniowe (a nie biurowe, usługowe, handlowe, itp.). Jako legalnie wynajmujący świadomie rezygnujemy z najmu w sektorze handlowo-usługowym. Nie zgadzamy się więc na prowadzenie działalności gospodarczej w naszych mieszkaniach.
  • Drugą kwestią jest liczba osób stale przebywająca w najmowanym mieszkaniu. Jest to kwestia istotna m.in. z punktu widzenia ustalania wysokości zaliczek na wodę, prąd czy opłat za wywóz śmieci.

Podsumowując umowa rezerwacyjna chroni interesy obu stron. Ty jako najemca wiesz, że mieszkanie i warunki najmu spełnią twoje oczekiwania, a my jako właściciele mamy pewność, że wynajmiemy je godnej zaufania osobie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.