Jesteś zdecydowany na najem mieszkania? Zarezerwuj je!

Mieszkanie spodobało ci się już w ogłoszeniu internetowym, widziałeś je na żywo, poznałeś właścicieli – wszystko jest okej, jesteś zdecydowany, więc co teraz? Zabukuj mieszkanie poprzez podpisanie umowy rezerwacyjnej.

Zwykle na pokazywanie mieszkania dajemy sobie tydzień – umawiamy po kilka spotkań dziennie, ale unikamy kumulowania kilku zainteresowanych na jedną godzinę. Byłaby to pewnie dla nas oszczędność czasu, ale uważamy, że każdy powinien mieć szansę spokojnego obejrzenia miejsca, w którym być może zamieszka. Do wszystkich zainteresowanych zawsze oddzwaniamy – bez względu na to, czy finalnie będziemy chcieli podpisać z nimi umowę najmu, czy nie (więcej o umowie najmu poczytaj tutaj). Poświęciłeś czas na zobaczenie lokalu, traktujemy cię zatem jako poważnego partnera biznesowego i na pewno nie zlekceważymy brakiem odzewu.

Kiedy więc obie strony – wynajmujący i najemca decydują się na współpracę, zwyczajowo podpisujemy umowę rezerwacyjną. Dlaczego? Otóż, zwykle umowa najmu zacznie obowiązywać dopiero za jakiś czas i dopiero wtedy się do mieszkania wprowadzisz. Powodów może być kilka: w mieszkaniu są jeszcze poprzedni najemcy, którzy opuszczą je zgodnie z terminem wypowiedzenia umowy lub ty wynajmujesz jeszcze gdzieś lokal i czekasz na wygaśnięcie umowy albo dopiero za miesiąc przeprowadzisz się do miasta.

Co daje ci umowa rezerwacyjna?

  1. Przede wszystkim pewność, że wybrane przez ciebie mieszkanie czeka na ciebie. Przeprowadzka to spora zmiana i najpewniej wiele od niej zależy – może zaczynasz studia, być może zmieniłeś pracę albo pobrałeś się i szukasz miejsca do założenia rodziny. W każdym razie, umowa rezerwacyjna gwarantuje ci, że mieszkanie, które oglądałeś i które spełnia twoje oczekiwania będzie do twojej dyspozycji i nikomu innemu go nie wynajmiemy.
  2. Po drugie – umowa rezerwacyjna to też gwarancja niezmienności warunków umowy najmu. Jako, że w naszych umowach, czy to rezerwacyjnej czy najmu nie ma drobnych druczków zawsze przed ich podpisaniem otrzymujesz je od nas wcześniej mailem. Chcemy byś na spokojnie się z nimi zapoznał w domu. Nie mamy nic do ukrycia, zależy nam na przejrzystości relacji.
  3. Po trzecie – masz pewność, że mieszkanie będzie dostępne w uzgodnionym terminie. Umowa rezerwacyjna jasno precyzuje, kiedy nastąpi podpisanie umowy najmu oraz przekazanie kluczy do mieszkania. Możesz więc układać swoje osobiste plany bez obawy, że lokal będzie niedostępny – żadne opóźnienia nie wchodzą w grę.

Z czym wiąże się umowa rezerwacyjna?

Przy podpisaniu umowy rezerwacyjnej prosimy o wniesienie opłaty rezerwacyjnej – zwykle około 500zł, która docelowo zostanie zaliczona w poczet zwrotnej kaucji za mieszkanie. Dlaczego prosimy o tę wpłatę? Otóż, w chwili rezerwacji mieszkania, wstrzymujemy poszukiwania nowego najemcy – zdejmujemy ogłoszenia (często płatne) z internetu, odmawiamy innym chętnym. Gdybyś więc z jakiegoś powodu odstąpił od intencji najmu – czekałby nas pustostan, czyli okres, w którym mieszkanie nie byłoby wynajmowane, co generowałoby nam oczywiste straty. Dlatego, zawsze zaznaczamy, że opłata rezerwacyjna w takim przypadku jest bezzwrotna. To znaczy, że jeśli zrezygnujesz z zawarcia umowy najmu, te 500zł nie zostaną ci zwrócone. Gdy do umowy najmu dojdzie, opłata zostanie potraktowana jako część kaucji – kaucji oczywiście zwrotnej i rozliczanej przy zakończeniu umowy (więcej informacji  o konstrukcji kaucji znajdziesz tu) .

Podsumowując umowa rezerwacyjna chroni interesy obu stron. Ty jako najemca wiesz, że mieszkanie i warunki najmu spełnią twoje oczekiwania, a my jako właściciele mamy pewność, że wynajmiemy je godnej zaufania osobie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *